5 minut czytania

Niedrogi upominek dla nauczyciela

Upominek dla nauczyciela – czy wypada go dać, co można podarować, a co nie, jaki budżet na niego przeznaczyć? Te pytania powracają niczym bumerang w październiku, przy okazji Dnia Edukacji Narodowej, oraz w czerwcu w związku z zakończeniem roku szkolnego.

Poradnik

Wybierając upominek dla nauczyciela, powinniśmy wczuć się w jego sytuację, zastanowić się, jaki podarunek mnie by ucieszył, a jaki wprawił w zakłopotanie. Zdecydowanie lepiej jest postawić na coś niedrogiego, symbolicznego i praktycznego – dekoracje zbierające kurz nie są dobrym pomysłem, chociażby z tego względu, że zajmują miejsce. Na pewno lepszą opcją będą drobne podarunki, własnoręcznie przygotowane, jak laurki czy coś, co można zjeść ze smakiem.

Przedstawiam kilka propozycji upominków dla nauczycieli, które nie są duże, nie wprowadzają obdarowanego w zakłopotanie i część z nich przygotujecie sami, wkładając w nie serce Waszych dzieci i Wasze.

 

Upominek dla nauczyciela – ze smakiem i na zdrowie!

Łakocie – czekolada lub praliny, najlepiej w takiej ilości, by nauczyciel mógł od razu je rozpakować i zjeść razem ze swoimi podopiecznymi. Warto postawić na słodkości, których nie kupi się w pierwszym lepszym sklepie, na przykład na wyroby z dobrej cukierni, bądź na domowe wypieki – można wówczas zaangażować dzieci do pomocy w ich przygotowaniu.

Miód – z jednej strony wydaje się bardzo popularnym podarunkiem, żeby nie powiedzieć „oklepanym”, ale z drugiej strony – prawdziwy miód to samo zdrowie! Jest idealny na wszelkie przeziębienia i problemy z gardłem, o które w gronie pedagogicznym przecież nietrudno. Jestem więc przekonana, że słoik miodu ze szczerymi życzeniami „Zdrowia!” to dobry pomysł.

 

Upominek dla nauczyciela – coś praktycznego

Kalendarz/organizer – nauczyciel musi planować z wyprzedzeniem wiele spraw i pamiętać o nich, choć w natłoku obowiązków nie jest to łatwe. Pomocny w tym przypadku będzie notatnik (kalendarz, organizer), w którym można zapisać wszystkie ważne daty, informacje, numery telefonów i wszelkie pomysły na zajęcia, występy czy wycieczki, których w roku szkolnym zapewne nie brakuje.

Przybory do pisania – pióro/długopis to jeden z atrybutów nauczyciela. Ładny, oryginalny pisak, może w etui, albo zestaw kilku kolorowych długopisów na pewno zawsze się przyda.

Artykuły papierniczo-biurowe – nauczyciele, przygotowując się do zajęć lub pracując razem z dziećmi, często korzystają z wszelkich dziurkaczy, spinaczy, nożyczek kreatywnych, kolorowych papierów czy innych materiałów wykorzystywanych do prac plastycznych. Zestaw różnorodnych przyborów byłby więc bardzo praktycznym i przydatnym upominkiem. Poza tym wielu nauczycieli skarży się na brak papieru ksero czy tuszu do drukarki w szkole, przez co często przynoszą te materiały z domu i drukują we własnym zakresie. Wierzcie bądź nie, ale kilku pedagogów zapytanych przeze mnie o „pożądane” upominki, wskazało właśnie ryzę papieru i tusze.

Książka – przeznaczona stricte dla nauczyciela, w tematyce zgodnej z jego zainteresowaniami, albo (jeśli nie wiemy, jaką literaturę lubi) pozycja do wspólnego czytania z dziećmi podczas zajęć. Nie za obszerna, by lektura nie zajęła zbyt dużo czasu, z wartościową czy zabawną treścią.

Książka z pomysłami na zabawę – zbiór inspiracji czy propozycji na prowadzenie ciekawych zajęć, które mogą pomóc nauczycielowi w pracy.

Kubek termiczny – utrzyma ciepło napoju podczas długich zajęć, przyjemnie rozgrzeje na przystanku, gdy czeka się na transport, albo w trakcie wycieczki szkolnej i nie tylko.

Personalizowana torba – nauczyciele ciągle coś noszą. Jak nie książki, zeszyty i klasówki do sprawdzenia, to jakieś materiały na zajęcia. Tak więc bawełniana torba z zabawnym napisem lub rysunkiem, z dedykacją i informacją, kto ją podarował, może być bardzo przydatnym gadżetem.

 

Upominek dla nauczyciela z sercem – własnoręcznie zrobiony

Pamiątkowa dekoracja ściany – plakat namalowany przez dzieci albo zdjęcie wszystkich podopiecznych czy kolaż będący zbiorem fotografii z różnych wydarzeń i wspólnie spędzonych chwil. Coś, co można powiesić na ścianie w domu czy w sali lekcyjnej, co przywołuje miłe wspomnienia, ilekroć się na to zerknie.

Laurka – zrobiona przez całą klasę lub przez każde dziecko osobno. To niewątpliwie jeden z milszych upominków, ponieważ obdarowana osoba wie, że ktoś włożył w niego serce i swój poświęcił czas na jego przygotowanie.

Pamiętnik – brulion wypełniony wpisami uczniów, które mogą być wzbogacone zdjęciami albo rysunkami. To niewątpliwie coś, do czego w przyszłości nauczyciel chętnie wróci i wspomni swych wychowanków.

 

Upominek dla nauczyciela – coś tradycyjnego i niebanalnego

Kwiaty – są piękne w każdej postaci – może to być to kompozycja z roślin ciętych albo doniczkowych. Jednak te drugie dłużej będą cieszyć oko i zawsze można je zasadzić w ogródku czy na balkonie.

Zaproszenie od dzieci i rodziców na przykład na wspólne lody, ognisko albo piknik na łonie przyrody. Czas spędzony razem poza murami szkoły czy przedszkola może być bardzo przyjemny.

Sesja zdjęciowa – bon lub zaproszenie na sesję, ale koniecznie wspólną, z wszystkimi dziećmi. To może być fantastyczne przeżycie, szczególnie gdy trafi się na fotografa z pasją.

To tylko kilka pomysłów na upominki dla nauczyciela, które z pewnością wywołają uśmiech na jego twarzy i zostaną zapamiętane.

 

Tekst: Fizinka, redakcja WRoliMamy.pl

Zdjęcia: Getty Imagis


Ostatnio dodane

W górę